FFE 510/02/CG42

Alergia - badana od urodzenia

W Europie wzrasta występowanie alergii. Jednym z domniemanych powodów tego zjawiska jest wysoki poziom higieny społeczeństwa. Według naukowców zajmujących się projektem „Wpływ flory jelitowej na rozwój alergii” wysoki poziom higieny  może powodować zmiany w "dobrej florze bakteryjnej" która rozwija się w jelitach po urodzeniu. To może prowadzić do alergii, w wyniku której organizm nie toleruje niektórych szkodliwych składników pożywienia lub czynników środowiskowych, takich jak sierść zwierząt lub pyłki. Typowymi dobrze znanymi objawami osób uczulonych są egzema, podrażnione oczy, katar sienny oraz astma.

W projekcie tym badano potencjalne przyczyny wysokiej i wzrastającej częstotliwości występowania alergii w wielu krajach europejskich. 300 dzieci w Szwecji (Goeteborg), we Włoszech (Rzym) oraz w Wielkiej Brytanii (Londyn) jest obserwowanych od urodzenia: pobierane są próbki ich flory jelitowej przez pierwszy rok życia, obserwowane i odnotowywane są ich warunki środowiskowe (standard zamieszkania, wielkość rodziny itp.), wzór żywieniowy oraz przechodzone choroby. Ustanowione zostaną główne grupy poszczególnych bakterii normalnie występujących w jelitach. Pielęgniarka środowiskowa utrzymuje bliski kontakt z rodzinami a zespół dziecięcych alergologów bada wszystkie dzieci w wieku półtora roku i trzech lat w poszukiwaniu uczuleń alergicznych. Mikroflora tych dzieci, które stały się alergikami do wieku 18 miesięcy jest porównywana z florą dzieci zdrowych.

Naukowcy mają nadzieję, że te prace umożliwią zidentyfikowanie bakterii, które wzmagają lub obniżają ryzyko powstania alergii.
 

Nr projektu: QLK4-2000-00538 (ALLERGYFLORA)

Koordynator projektu: Agnes Wold
Göteborg University
Department of Clinical Immunology
Guldhedsgatan 10
SE-413 46 Göteborg; SWEDEN
Tel: (+46) 31 342 46 17; Fax: (+46) 31 82 67 91
e-mail:http://www.gu.se
 

Autor: M. Lyly, VTT Biotechnology, Finlandia, maj 2002.