FFE 573/02/CG63

Żywność funkcjonalna dla lepszego zdrowia

Jaki jest obecnie związek pomiędzy wapniem a osteoporozą? Jaka jest dokładna rola błonnika w poprawie funkcjonowania przewodu pokarmowego? Czy dieta przyszłości będzie mogła zapobiegać nowotworom lub niedokrwiennej chorobie serca?

54 naukowców z 10 krajów UE pracowało razem przez dwa lata, aby poszukać odpowiedzi na te pytania i ustalić jaki jest aktualny stan wiedzy na temat żywności funkcjonalnej i na jakie obszary należy zwrócić szczególną uwagę w celu pogłębienia wiedzy.

Badacze podzieleni zostali na 6 grup zgodnie z tematami nad którymi pracowali. Zajmowali się żywnością funkcjonalną i jej prawdopodobnym pozytywnym wpływem na zdrowie:

Badacze zweryfikowali różne hipotezy dotyczących pozytywnych skutków składników diety. Np.: analizowano rolę antyoksydantów w walce przeciwko nowotworom, lub długofalowe korzyści spożycia w okresie wczesnego dzieciństwa wielonienasyconych kwasów tłuszczowych obecnych w mleku i mięsie.

Rekomendacje badaczy zostały opublikowane i posłużą do systematycznego poznania głównych czynników, które przyniosą korzyść Europejskim konsumentom w zdrowszym życiu. Uzyskane wnioski zapoczątkowały dwa kolejne projekty na skalę europejską: POLYBIND – dotyczący polifenoli i drugi PASSCLAIM dotyczący oszacowania deklaracji zdrowotnych na opakowaniach produktów żywnościowych.

"Żywność funkcjonalna to żywność w pewien sposób zmieniona :

Project No:  FAIR-95-0572

Project Co-ordinator: Dr Laura Contor

   International Life Sciences Institute -ILSI Europe
   Avenue E. Mounier 83 bte 6
   BE-1200 Brussels, BELGIUM
   Tel. +32-2 771.00.14; Fax: +32-2 762.00.44
   E-mail: lcontor@ilsieurope.be
 

Strona napisana przez Marikę Lyly, VTT Biotechnology, Finland, Grudzień 2002.