FFE 662/03/CG92

Suplementacja żelazem u kobiet

Podczas ciąży powszechnym jest, że poziom żelaza we krwi spada. Jeśli taki spadek jest znaczny może mieć szkodliwy wpływ na matkę i jej rozwijające się dziecko. Objawem niedoboru żelaza jest ciągłe zmęczenie matki. Dlatego podczas ciąży, kiedy poziom żelaza jest zdecydowanie niższy od zalecanego często podaje się suplementy żelaza. Przepisana dawka suplementu jest bardzo różna, co może prowadzić do nadmiernego wysycenia organizmu żelazem. Projekt Europejski zwany FEMMES bada bezpieczeństwo stosowania i efektywność suplementacji żelazem u kobiet w ciąży.

Wiele kobiet w wieku rozrodczym ma niski poziom żelaza we krwi co stawia je przed możliwością zwiększonego ryzyka występowania anemii w czasie ciąży. Większe zapotrzebowanie na żelazo wynika ze strat miesiączkowych i zwiększonej resorpcji żelaza w jelitach. Suplementacja żelazem jest powszechna w przeciwdziałaniu występowaniu anemii. Jednak z suplemantacją zawsze wiąże się ryzyko przedawkowania, nawet jeśli generalnie niska absorpcja żelaza chroni przed przedawkowaniem.

W projekcie finansowanym przez UE naukowcy chcą dowieźć, że suplementacja żelazem polepsza status żelaza u kobiet ciężarnych. Naukowcy chcą zalecać suplementację żelazem we wczesnym okresie ciąży, co ma zapewnić, że kobieta będzie miała wystarczające zapasy żelaza dla siebie i jej dziecka. Oczekuje się także, że zostaną przepisywane mniejsze poziomy suplementacji żelazem niż obecnie stosowane dawki. Projekt ma pomóc w utrzymaniu jak najlepszego samopoczucia kobiet ciężarnych i ich dzieci.

"Najlepszym źródłem żelaza w diecie są produkty z pełnego zboża i produkty mięsne.
Uczucie zmęczenia, bóle głowy i/lub bladość mogą być symptomami niedoboru żelaza."

Numer projektu: QLK1-1999-00337 (FeMMES) www.rowett.ac.uk/femmes/

Kontakt: Professor Harry McArdle
 The Rowett Research Institute
 Greenburn Road
 Bucksburn
 Aberdeen AB21 9SB, UK
 Tel: +44 (0)1224 716626; Fax: +44 (0)1224 716616/716687
 E-mail: A.White@rri.sari.ac.uk lub H.McArdle@rowett.ac.uk
 
 

Stronę napisała Pani Sirpa Karppinen, VTT Biotechnology, Finlandia, Październik 2003.