FFE 438/01/CG18

Warzywa chronią – fitoestrogeny

Fitoestrogeny są naturalnymi składnikami obecnymi w żywności pochodzenia roślinnego. Ich struktura chemiczna jest podobna do estrogenów ludzkich; hormonów biorących udział w wielu procesach biologicznych zachodzących w organizmie.

Rozróżniamy kilka kategorii fitoestrogenów: izoflawony głównie zawarte w soi i innych strączkowych; coumestans obecne w niektórych owocach i lignany szeroko rozpowszechnione w zbożowych.
Badania wykazują, że spożywanie fitoestrogenów może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie. Populacje charakteryzujące się wysokim spożyciem fitoestrogenów (np. Japończycy), mają niższy wskaźnik zachorowań na raka piersi, osteoporozę, a także mają mniej dokuczliwe symptomy menopauzy. Naukowcy wierzą, że suplementacja izoflawonami diet kobiet w początkowym stadium menopauzy może zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej i zapobiegać złamaniom poprzez niedopuszczenie do zrzeszotowienia kości. Inne badania sugerują, że spożywanie izoflawonów w młodszym wieku może także zmniejszyć zachorowanie na raka piersi, a u mężczyzn zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty.

Celem tego Europejskiego projektu jest stworzenie bazy danych o zawartości fitoestrogenach w żywności, w celu: określenia w sposób naukowy ich absorpcji i metabolizmu, krytyczne oceny eksperymentalnych wzorców demonstrujących wpływ tych składników w organizmie i zarekomendowanie kategorii fitoestrogenów jako składników korzystnie wpływających na zdrowie. Celem projektu będzie również zaproponowanie różnych możliwości większego spożycia fitoestrogenów w Europie poprzez zmianę diety, poprzez rozszerzenia asortymentu żywności wzbogaconej lub sprzedaż preparatów fitoestrogenowych biorąc pod uwagę postawę konsumentów i względy bezpieczeństwa.

Nr projektu: FAIR-PL98-4456 (VENUS) www.venus-ca.org
 

Project Co-ordinator: Dr.Francesco Branca
Instituto Nazionale di Ricerca per gli Alimenti e la Nutrizione,
Via Ardeatina 546,
00179 Roma, ITALY
Tel: +(39)-06-50.32.421; fax: +(39)-06-50.31.592
e-mail: f.branca@agora.it
 
 

Autor: J-F. Quillien, INRA-CRIAA, (wrzesień 2001)