FFE 472/02/CG28

Zwalczanie raka przy użyciu fitoestrogenów

Fitoestrogeny są grupą naturalnych składników obecnych w wielu produktach żywnościowych pochodzenia roślinnego, które mają znaczny wpływ na zdrowie. Odnotowano, że osłabiają one działanie estrogenu u ludzi. Potencjalnie fitoestrogeny odgrywają rolę w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym, osteroporozie, objawom menopauzy oraz nowotworom piersi, okrężnicy i prostaty.

Zainteresowanie badaczy skupiało się wokół dwóch głównych grup fitoesteogenów: izoflawonoidów i lignanów. Izoflawoniody są spotykane głównie w ziarnach soi, produktach sojowych i kilku innych warzywach strączkowych. Lignany występują w większości produktów bogatych we włókna, takich jak pełne ziarna zbóż, jagody, nasiona oleiste i mogą być ważniejszym źródłem fitoestrogenów w diecie europejskiej niż izoflawonoidy.

Ten projekt FAIR, finansowany przez Unię Europejską powstał w celu określenia zawartości fitoestrogenów w różnych pokarmach oraz różnic w metabolizmie człowieka, a także zbadania przeciwnowotworowego (tzn. zapobiegającego rakowi) wpływu na tkankę okrężnicy, piersi oraz prostaty.

Zbadano zawartość fitoestrogenów w różnych warzywach strączkowych, zbożach, orzechach, napojach (np. piwo, herbata i kawa), owocach i warzywach. Potwierdzono, że siemię lniane jest najbogatszym źródłem lignanów podczas, gdy żyto zawiera najwięcej lignanów ze wszystkich innych zbóż. Nasiona koniczyny, pestki słonecznika, sezamu, orzechy (także laskowe), truskawki oraz dynia są ważnymi składnikami podnoszącymi zawartość fitoestrogenów w diecie.

Dzienne spożycie dziewięciu kromek chrupkiego pieczywa ryżowego przez dwa tygodnie nie wpłynęło znacząco na obniżenie genetycznego zniszczenia limfocytów we krwi ani też nie wystąpiła modulacja przeciwutleniającego działania plazmy. Jednakże w badaniach nad szczurami wykazano wpływ ryżu a nie soi na zapobieganie rakowi okrężnicy. Możliwe, że inne składniki pożywienia zawierające te związki również przyczyniają się do tego zapobiegania.

Więcej szczegółów dotyczących wyników i innych aspektów tego projektu można otrzymać od koordynatora.

Nr projektu: FAIR CT95-0894

Koordynator: Prof. H. Adlercreutz

Adres biura:
Division of Clinical Chemistry, PB 60
Mannerheimintie 97
University of Helsinki
FIN-00014 Helsinki, FINLAND
Tel: +358-(0)9-315 5552
Secr: +358-(0)9-315 5553
Fax1: +358-(0)9-3155104
Fax2: +358-(0)9-19125452

Adres laboratorium:
Folkhälsan Research Center,
Biomedicum, Division of Clinical Chemistry
Haartmaninkatu 8, 3rd fl.
University of Helsinki
FIN-00290 Helsinki, FINLAND
Tel. +358-(0)9-19125454  (H.Atz)
e-mail: herman.adlercreutz@helsinki.fi
 

 
Autor. M. Lyly, VTT Biotechnology, Finland, (styczeń 2002)