FFE 420/01/CG12

Jak niezawodnie segregować jakościowo produkty żywnościowe?

Celem tego projektu jest udoskonalenie i uaktualnienie istniejącej technologii w celu rozwiązania dwóch problemów sektora rolno-spożywczego:
- klasyfikacja świeżych produktów;
- określenie jakości w sposób szybki i niezawodny.
Konwencjonalne, manualne i półautomatyczne metody stosowane obecnie na rynku są kosztowne i powolne. Ponadto ich niezawodność nie zaspokaja potrzeb nowego konsumenta. Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz to, że normy ISO 9002 są wprowadzane coraz szerzej, obecne metody klasyfikacji muszą zostać zastąpione przez metody bardziej efektywne, szybsze i bardziej oszczędne.

Nawet, jeśli wyniki uzyskane w obecnym projekcie okażą się możliwe do pośredniego lub bezpośredniego zastosowania przy szerokim spektrum produktów, badania nasze skupiać się będą wokół dwóch określonych produktów: oliwek przeznaczonych do konsumpcji oraz ziemniaków.

Oliwki wymagają odpowiedniego sortowania opartego na wielkości oraz zewnętrznych uszkodzeniach, jednak muszą one być również jednorodne pod względem barwy. Obecnie oliwki klasyfikuje się po zbiorach, po fermentacji, przed nadziewaniem i pakowaniem. Jednakże klasyfikacja musi być ręczna, co jest bardzo kosztowne, a metoda pozwala ocenić jedynie małą część produkcji. Dodatkowo sortowanie i manualna selekcja jest zawsze nacechowana subiektywną oceną pracownika, który może nie zachowywać jednorodności kryteriów po wielu godzinach wykonywania monotonnego zadania w ciężkich warunkach pracy.

Głównym celem tego projektu jest skonstruowanie automatycznych urządzeń do selekcji, które byłyby w stanie pracować z prędkością 2500 kg oliwek na godzinę i 10 000 kg ziemniaków na godzinę. Szczegółowe cele dotyczą:
- opracowania sztucznego systemu wizualnego do kontroli jakości oliwek i ziemniaków, który obejmuje wzorzec oświetlenia i konfigurację kamer, opracowanie oprogramowania pozwalającego uzyskać informacje z obrazu oraz opracowanie oprogramowania  do selekcji produktów;
- wyposażenia specjalnych platform w algorytmy  rzeczywistego czasu przetwarzania obrazów, niezbędne będzie także udoskonalenie sprzężenia graficznego;
- opracowania obsługi linii  przetwarzającej  produkty z dużą szybkością. System transportu i selekcji produktów przypomina inne systemy. Opracować także należy metody segregacji produktów z dużą szybkością, synchronizację mechanizmu oddzielania nieodpowiednich produktów, kamer, komputera i pasa transmisyjnego.

Nr projektu; FAIR-CT97-9505 (NIPCO)
Koordynator: Ricardo Díaz Pujol
Dpto. Instrumentación y Automática
Instituto Tecnológico Agroalimentario (AINIA)
Parque Tecnológico de Valencia
Benjamín Franklin, 5-11
46980-Paterna (Valencia), SPAIN
Tel: +34 961 366 090;
Fax: +34 961 318 008
Videoconference: +34 961 366 009
e-mail: rdiaz@ainia.es
URL: www.ainia.es
 
 

Autor: M. Landy, PECEAA, Francj, (czerwiec 2001)