FFE 428/01/CG14

W poszukiwaniu ochrony przed złymi bakteriami

W ludzkim jelicie grubym znajduje się ponad 400 różnych rodzajów mikroorganizmów, których zadaniem jest rozkładanie pożywienia i umożliwianie jego wchłaniania do organizmu. Niektóre z tych bakterii dostarczane są z dietą, inne są mieszkańcami jelit: zwane są odpowiednio bakteriami egzogenicznymi oraz endogenicznymi i istnieje między nimi naturalna równowaga.

Jedną z funkcji flory bakteryjnej jest stworzenie naturalnej bariery przeciwko niechcianym bakteriom, które mogą być dostarczane z zewnątrz i mogą zasiedlać się w jelitach. Przykładem jest bakteria Clostridium difficile, która często występuje w środowisku szpitalnym.

Celem przedstawianych badań było zrozumienie dlaczego niektóre patogenne bakterie takie jak C. difficile zasiedlają się czasem w jelitach, mimo naturalnej bariery, którą stanowi flora endogeniczna.

Badacze wyjaśnili to zjawisko przez mechanizmy przylegania tych bakterii do ścianek jelita: wydaje się, że w mikroorganizmach tych występują białka umożliwiające im przyczepianie się do ścianek.

Badania będą kontynuowane, w celu pełnego zrozumienia tego zjawiska. Jeśli odkrycie się potwierdzi, możliwe stanie się przedsięwzięcie kroków przeciwko tym bakteriom oraz opracowanie szczepionki, która uodporni organizm na zasiedlanie się szkodliwych bakterii w jelitach.

Nr projektu: FAIR-CT95-0433

Koordynator: Dr. Tuomo Karjalainen,
Université de Paris-Sud,
Faculté de Pharmacie,
Département de Microbiologie,
5, rue JB Clément, Tour E1, 3ème ét.
92296 Châtenay-Malabry cedex, FRANCE
Tel: 00 33 1 46 83 55 49;
Fax: 00 33 1 46 83 58 83
e-mail: tuomo.karjalainen@cep.u-psud.fr
 
 

Autor. J-F. Quillien, INRA-CRIAA, (sierpień 2001).