FFE 451/01/HP22

Potencjalne korzyści z sprzężonego kwasu linolwego (CLA).

Sprzężony kwas linolowy (CLA) jest zbiorowym określeniem kwasów tłuszczowych trans, nazywanych tak z powodu sprzężonych podwójnych wiązań w budowie chemicznej. CLA jest pośrednikiem w konwersji kwasu linolowego w kwas szczepienny powodowanej przez bakterie występujące w żwaczu. CLA występuje w mleku i produktach mlecznych (takich jak masło i jogurt) oraz w mięsie przeżuwaczy (krów i owiec) w stężeniu do 30 mg/g w tłuszczu mlecznym.

Rośnie zainteresowanie CLA ze względu na to, że w niektórych badaniach wykazano, że może odgrywać znaczącą rolę w zdrowiu. CLA u zwierząt jest związany z redukcją raka powodowanego chemicznie, w szczególności raka skóry i żołądka oraz powstawania raka piersi. Ponadto CLA wydaje się przeciwdziałać artretyzmowi, obniżać poziom cholesterolu całkowitego i LDL oraz wpływać na budowę ciała poprzez redukcję tłuszczu i podwyższanie beztłuszczowej masy ciała. Istnieją także dowody na to, że CLA mogą efektywnie zapobiegać i pomagać w leczeniu cukrzycy; wykazują działanie ochronne przeciw katabolizmowi spowodowanemu przez układ odpornościowy dzięki pobudzaniu immunosupresji. Jak dotąd przeprowadzono wiele badań na modelach zwierzęcych zaś ostatnie badania wskazały, że nie wszystkie izomery (nieznacznie różniące się budową pozycyjną i geometryczną) CLA wykazują takie same działanie.

Celem tego projektu "FAIR Concerted Action" było stworzenie sieci naukowców, którzy mogą określić wpływ różnych izomerów CLA na zdrowie.

Wyniki obejmowały:
- Międzylaboratoryjne wzorcowanie metod analizy;
- Strategie podnoszenia zawartości CLA w produktach pochodzących z przeżuwaczy;
- Postęp w ocenianiu bezpieczeństwa i badaniach metabolicznych nad CLA;
- Badania nad wpływem CLA na ludzkie komórki rakowe;
- Ochrona przed nowotworami piersi.

Wiadomo, że większość wyników potwierdzających dobroczynny wpływ CLA na zdrowie pochodzi z badań na zwierzętach. Naukowcy z "Concerted Action" zapoczątkowali nowy projekt zatytułowany "Sprzężone kwasy linolowe w żywności funkcjonalnej: potencjalne korzyści dla Europejczyków w średnim wieku z nadwagą" (QLK-1-1999-00076)

Nr projektu:  FAIR-CT98-3671

Koordynator: Prof. J.L. Sebedio,
 Institut Nationale de la Recherche Agronomique,
 Unitè de Nutrition Lipidique,
 Rue Sully, 17, FR-21034 Dijon Cedex, France
 Tel: +33-38069-3123; Fax: +33-38069-3223
 e-mail:sebedio@dijon.inra.fr
 
 

Autor: Dr F. Robinson, British Nutrition Foundation, UK, (listopad, 2001).