FFE 480/02/HP33

Glukozynolany: "ostra" korzyść z warzyw kapustnych.

Istnieje obecnie wiele dowodów, które wskazują, że  dieta bogata w owoce i warzywa oraz pełne ziarna zbóż i cukry złożone ogólnie łączy się z mniejszym ryzykiem chorób, szczególnie niektórych typów raka i chorób serca. Oprócz przeciwutleniających witamin, owoce i warzywa są bogatym źródłem różnych związków roślinnych i fitozwiązków, które w badaniach laboratoryjnych okazały się być aktywne pod względem metabolicznym np. jako antyoksydanty.

Ukończony niedawno projekt FAIR poświęcony był jednej z grup związków występujących w warzywach: glukozynolanom. Glukozynolany sa dużą i różnorodną grupą zawierającą związki siarki, które występują w warzywach kapustnych (takich jak brukselka, kapusta, brokuły, gorczyca i chrzan). Kapustne są spożywane w postaci gotowanej oraz surowej (np. coleslaw lub kapusta kiszona) oraz w postaci sałatek. Rozpad produktów zawierających glukozynolany (izotiocjaniany) jest odpowiedzialny za ostry i gorzki smak tych produktów.

Celem tego projektu było określenie czy efekt ochronny tych substancji ma praktyczną wartość w utrzymywaniu zdrowia, a przez to określenie czy glukozynolany są odpowiednim celem do manipulacji genetycznej wielu dostępnych na rynku warzyw.

Wyniki tego projektu obejmują:
- Dowody eksperymentalne potwierdzające, że warzywa kapustne ze względu na zawartość glukozynolanów prawdopodobnie chronią przed rakiem
- Produkty rozpadu glukozynolanów są odpowiedzialne za dwa różne mechanizmy antyrakowe, (jak wykazują badania epidemiologiczne wykazują efekt ochronny kapustnych  w stosunku do raka płuc oraz przewodu pokarmowego)
ˇ Spożywanie kapustnych nie wywołuje żadnego genotoksycznego ryzyka u ludzi, jednak może to nie dotyczyć spożycia wysokich dawek glukozynolanów
- Gotowanie zdecydowanie zmienia glukozynolany, więc zalecane jest spożywanie surowych i gotowanych kapustnych.

Bardziej szczegółowych informacji udziela koordynator projektu.

Nr projektu:  FAIR-CT97-3029(EFGLU)
http://www.ifrn.bbsrc.ac.uk/Diet/GItract_EFGLU.html

Koordynator projektu: Professor Ian T. Johnson
 Institute of Food Research
 Norwich Research Park
 Colney, Norwich, NR4 7UA, U.K.
 Tel. 44 (0)1603 255330
 Fax.44(0)1603 507723
 email: ian.johnson@bbsrc.ac.uk
 

Autor: Dr. F. Robinson, British Nutrition Foundation, UK, (luty, 2002).