FFE 452/01/HP23

Białko z grochu: nowe możliwości dla niemowląt.

Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią zapewnia najlepszy start niemowlęciu. Nie zawsze jednak jest to możliwe, tak więc opracowano alternatywne sposoby karmienia niemowląt. Większość sposobów opiera się na mleku krowim, chociaż są też formuły bazujące na soi. W krajach gdzie nie można zastosować soi, zaproponowano izolowanie białek z grochu.

Białko otrzymywane z grochu oczyszczane do koncentratu białkowego lub izolowane, ma dużą wartość odżywczą. Jednakże groch jak inne strączkowe zawiera substancje niepożądane dla niemowląt. Zidentyfkowano fizjologiczne czynniki takie jak oligosacharydy, które powodują wzdęcia. Ponadto w izolowanych białkach z grochu może być zawarta fityna. Fityna jest znanym inhibitorem przyswajania cynku i żelaza, a także może powodować obniżenie przyswajalności białek z grochu. Z tego powodu ważne jest aby obniżyć zawartość oligosacharydów i fityny w izolowanym białku z grochu, jeśli ma być ono stosowane do karmienia niemowląt.

Celem tego projektu FAIR było zastosowanie technologii do opracowania produktów zawierających białko z grochu, które nie zawierałoby antyfizjologicznych  (oligosacharydy) i antyodżywczych (kwas fitynowy, saponiny, lecytyny) czynników poprzez zastosowanie nowoczesnych metod bioprzetwarzania wykorzystujących bakterie i enzymy.

Naukowcom udało się opracować technologię podnoszącą wartość odżywczą białek z grochu,  która jest teraz testowana na ludziach. W jednym z badań eksperymentalna formuła została użyta do odżywiania zdrowych, nieanemicznych kobiet tak aby zmierzyć przyswajanie żelaza. Z eksperymentalnej formuły usunięto cały kwas fitynowy (poprzez rozkład enzymatyczny). Wyniki potwierdziły, że kwas fitynowy ma hamujący wpływ na przyswajanie żelaza przez organizm. Badanie ponadto potwierdziło stosunkowo wysoką przyswajalnośc żelaza z odfitynowanych białek, a ponadto wykazano, że przyswajalność żelaza z odfitynowanych białek z grochu jest wyższa niż z odfitynowanych białek sojowych. Planowane są dalsze badania.
 
 

Nr projektu:  FAIR-CT95-0193
Koordinator: Prof. Ann-Sofie Sandberg,
 Chalmers University of Technology,
 Department of Food Sciences,
 PO Box 5401, S-402 29 Göteborg, SWEDEN
 Tel: +46-31-3355630; Fax: +46-31-833782
 e-mail:  ann-sofie.sandberg@fsc.chalmers.se
 
 

Autor:  Dr F. Robinson, British Nutrition Foundation, UK, (listopad  2001).