FFE 407/01/HP8

Karmienie niemowląt a rozwój flory jelitowej.

Specjaliści od zdrowia są zgodni, że mleko matki jest najlepszym źródłem składników odżywczych dla niemowląt. Jednakże w pewnych okolicznościach karmienie piersią nie jest możliwe i dziecko musi być karmione mlekiem modyfikowanym.

Okres niemowlęcy jest kluczowym czasem rozwoju i dojrzewania jelit, a flora jelitowa dzieci karmionych piersią różni się od flory jelitowej dzieci karmionych sztucznie. Sugeruje się, że karmienie mlekiem modyfikowanym jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu infekcji żołądkowo-jelitowych. Ponadto u dzieci karmionych piersią rozwija się flora jelitowa, która jest bardziej odporna na czynniki chorobotwórcze i zmniejsza ryzyko występowania chorób w dzieciństwie, czy też w życiu dorosłym. Mleko modyfikowane nie jest w stanie zapewnić tak dobroczynnych efektów, co sugeruje, że takie mleko powinno być udoskonalone, tak aby zawierało poszczególne składniki prowadzące do takiego rozwoju mikroflory jelitowej jak mleko matki.

Kolejnym kluczowym momentem dla kolonizacji flory jelitowej jest odstawienie od piersi, jednak niewiele wiadomo o zmianach flory jelitowej w tym okresie ani też o jego wpływie na późniejsze życie.

W projekcie MEDIGUT próbowano przezwyciężyć etyczne i praktyczne problemy badania mikroflory jelitowej we wczesnym dzieciństwie poprzez stworzenie modelu flory jelitowej niemowlęcia in vitro. Taki model umożliwia badanie mechanizmów odpowiedzialnych za dojrzewanie i rozwój jelita. To pomaga określić i udoskonalać żywność wspomagającą zdrowie w dzieciństwie i dorosłości. Te modele, oparte na florze jelitowej dzieci karmionych piersią i sztucznie będą używane do kontrolowania zmian strukturze populacji bakterii oraz ich działaniu. Wynikiem tego projektu jest ogromna ilość informacji na temat rozwoju flory jelitowej niemowląt wskazująca różnice między karmieniem piersią a karmieniem sztucznym. Opracowane modele można wykorzystać przy opracowywaniu składników żywności, które zapewnią dzieciom karmionym sztucznie takie same możliwości rozwoju flory jelitowej, jakie mają dzieci karmione piersią.

Project No:  FAIR-CT97-3181  (MEDIGUT)

http://www.gla.ac.uk/departments/humannutrition/medigut

Contact Person:   Dr Christine Edwards
 Department of Human Nutrition
 Yorkhill Hospitals
 Glasgow G3 8SJ, UK
 Tel: + 44 (0) 141 201 0711
 Fax: + 44 (0) 141 201 9275
 e-mail: cae1n@clinmed.gla.ac.uk
 
This one-pager was written by Dr. F. Robinson, British Nutrition Foundation, U.K., in June 2001.