FFE 443/01/HP20

Czy fitoestrogeny mogą zwyciężyć batalię o kości?

Fitoestrogeny, nie sterydowe hormony, powszechnie, naturalnie występujące w żywności pochodzenia roślinnego mogą występować z oestrogenami występującymi u większości ssaków.

Badania epidemiologiczne powszechnych chorób i sposobu odżywiania sugerują możliwą zależność pomiędzy spożyciem izoflawonów (np. sojowych), a redukcją liczby zachorowań na chorobę niedokrwienną serca, raka piersi czy złamania i pęknięcia kości biodrowej. Wcześniejsze badania na zwierzętach wskazywały początkowy niski poziom oestrogenów, podane izoflawony pochodzenia sojowego dawały efekt „oszczędzający kości”, jednak w odniesieniu do ludzi badania te są wciąż kontrowersyjne. Dotychczas opublikowano rezultaty tylko dwóch badań dotyczących zależności pomiędzy spożyciem izoflawonów i zmniejszeniem utraty minerałów z kości u ludzi. Jeśli dalsze badania potwierdzą efekt „oszczedzajacy kości” fitoestrogeny mogą uzupełnić lub nawet zastąpić terapie hormonalną stosowaną jako leczenie w osteoporozie. Pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie kobiet nie może zostać nie doceniony.

Celem sponsorowanej przez UE Wspólnej Akcji w ramach programu FAIR RTD – VENUS (Vegetal Estrogenes in Nutrition and Skeleton - Roślinne Estrogeny w Żywieniu i Szkielecie)  było stworzenie europejskiej sieci dyskusji i wymiany „know-how” w dziedzinie roślinnych estrogenów. Zadania obejmowały: identyfikację roślinnych oestrogenów i ich pochodnych obecnych w diecie europejskiej i oszacowanie ich spożycia w różnych populacjach europejskich; analizę diet i czynników mających wpływ na absorpcję fitoestrogenów oraz zaplanowanie badań nad biodostępnością i metabolizmem fitoestrogenów; ekonomiczne i techniczne oszacowanie wzbogacania żywności w fitoestrogeny; oszacowanie modeli in vitro do badania działania fitoestrogenów; walidacją modeli opracowanych na zwierzętach i rozwój badań nad efektywnością spożycia fitoestrogenów na metabolizm kości u ludzi.

Spotkanie sprawozdawcze z postępów w realizacji projektu odbyło się w październiku 2001. Więcej informacji o projekcie dostępne jest na stronie internetowej www.venus-ca.org lub u koordynatora projektu.

Nr projektu: FAIR-PL98-4456 (VENUS)

Koordynator: Dr. Francesco Branca
Istituto Nazionale di Ricerca per gli Alimenti e la Nutrizone,
Via Ardeatina 546,
00179 Roma, ITALY
Tel: +(39)-06-50.32.421; fax: +(39)-06-50.31.592
e-mali: f.branca@agora.it