FFE 423/01/SME15

Nowe czujniki kontroli jakości w przemyśle spożywczym

Techniki kontroli jakości on-line i at-line w przemyśle spożywczym są istotne dla efektywnej produkcji. Kontrola składu, właściwości funkcjonalnych, zanieczyszczeń, bezpieczeństwa i jakości sensorycznej jest głównym wyzwaniem i często bodźcem do automatyzacji.

Obecnie wprowadzanych jest kilka nowych technologii, a wiele jest przygotowywanych. Spektroskopia w bliskiej podczerwieni, "elektroniczny nos", czujniki ultradźwiękowe i bioczujniki są tego dobrymi przykładami. Jednakże ich zastosowanie na skalę przemysłową jest nadal problemem i wymaga dopracowania, chociaż były stosowane z powodzeniem w skali laboratoryjnej.

Celem niedawno ukończonego projektu EU było przeniesienie techniki spektroskopii w średniej podczerwieni (optotermicznej i Raman) ze skali laboratoryjnej do przemysłowej. Jedną z zalet tych technik z porównaniu do techniki w bliskiej podczerwieni jest większa wybiórczość w przypadku niektórych specyficznych zastosowań przemysłowych.

Wynikiem projektu było opracowanie stabilnego i solidnie skonstruowanego wyposażenia odpowiedniego do zastosowania przemysłowego. Opracowano także oprogramowanie i techniki chemometryczne możliwe do wprowadzenia w przemyśle mleczarskim, cukierniczym oraz w młynach.

Nr projektu: FAIR-CT96-1169 (STAS) www.montpellier.cemagref.fr/giqual/projets

Koordynator: Pierre Grenier
Cemagref,
BP 5095,
34033 Montpellier cedex 1, FRANCE
Tel: +(33)(0)4 67 04 63 (21, 15 lub 86),
Fax: +(33)(0)4 67 04 63 06
e-mail: grenier@dir.montpellier.cemagref.fr
 
 

Autor: F. Holm, Food Group Denmark, (sierpień 2001).