FFE 422/01/SME14

Fitoestrogeny a żywność funkcjonalna

Fitoestrogeny są grupą naturalnych składników występujących w wielu warzywach, które mogą mieć poważny wpływ na zdrowie. Udowodniono, że mają one niewielki wpływ na estrogeny ludzkie w porównianiu z estrogenami ssaków, estradiolem i folikuliną, poprzez blokowanie ich receptorów. Izoflawonoidy są najbardziej znanymi fitoestrogenami, jednak linale (lignans), kumaestrol (coumestrol) oraz indole również mają wpływ hormonalny na organizm ludzki. Badania epidemiologiczne sugerują prawdopodobny związek między spożywaniem izoflawonów a spadkiem ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową serca, raka piersi i osteoporozę. Na przykład rzadkie przypadki osteoporozy i złamań stawów biodrowych w Japonii łączono ze spożywaniem dużych ilości soi (a tym samym izoflawonoidów: 50-100mg na dzień) w porównaniu ze spożywaniem w Europie mniej niż 1mg izoflawonoidów na dzień, gdzie często występuje osteoporoza. Wyniki badań interwencyjnych pokazują, że spożycie większej ilości izoflawonoidów wpływa na wzrost masy kości i odporności kości u kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Izoflawonoidy spotykane są w wielu warzywach, zwłaszcza w ziarnach soi i innych strączkowych (fasola, groch) i orzechach, podczas gdy linale spotkać można w nasionach oleistych, herbacie i wielu jagodach.

Z powodu dobroczynnego wpływu na zdrowie, wiele produktów żywności funkcjonalnej obecnych jest obecnie na rynkach europejskich i międzynarodowych. Najczęściej spotykane są produkty wzbogacane frakcjami sojowymi, o dużej zawartości izoflawonów, zwłaszcza białkami sojowymi. Z tego powodu obecnie dostępne są płatki śniadaniowe, napoje, pieczywo i produkty mleczne oraz inne przekąski, a producenci podkreślają ich dobroczynny wpływ na zdrowie.

W celu poszerzenia wiedzy na ten temat w 1999 roku podjęto projekt „concerted action”. Głównymi celami projektu była ocena istniejących danych na temat obecności w diecie składników występujących w żywności pochodzenia roślinnego mających wpływ estrogeniczny i antyestrogeniczny, zidentyfikowanie, opracowanie i przetestowanie in vitro oraz in vivo metod analizy biologicznego wpływu tych składników. Badane są także odpowiednie biomarkery.
FLAIR FLOW będzie śledzić przebieg projektu i publikować wyniki.

Nr projektu: FAIR-PL98-4456 (VENUS) www.venus-ca.org

Koordynator: Dr. Francesco Branca
Istituto Nazionale di Ricerca per gli Alimenti e la Nutrizione,
Via Ardeatina 546,
00179 Roma, ITALY
Tel: +(39)-06-50.32.421;  fax: +(39)-06-50.31.592
e-mail: f.branca@agora.it
 
 

Autor. F. Holm, Food Group Denmark, (sierpień 2001).