FFE 448/01/SME22

Likopen - przeciwutleniacz z pomidorów.
 

Znany jest dobroczynny wpływ spożywania dużych ilości warzyw i owoców na zdrowie ludzkie. Ostatnio prowadzone badania dotyczyły wielu naturalnych przeciwutleniaczy, na przykład karotenoidu - likopenu i jego roli w zapobieganiu takim chorobom jak rak i choroby serca. Badania epidemiologiczne wskazały, że ryzyko wyżej wymienionych chorób wzrastało w miarę malejącego spożycia pomidorów będących głównym źródłem likopenu.

Naturalne przeciwutleniacze np. flawonoidy, karotenoidy lub proste fenole spotykane są w wielu produktach pochodzenia roślinnego, szczególnie kolorowych. Ze względu na oczekiwane korzyści zdrowotne wiele z nich jest ekstrakowane z surowców i dostępne w handlu jako dodatki do żywności.

Celem tego ukończonego projektu w ramach "Concerted Action FAIR" była współpraca europejskiego przetwórstwa pomidorowego oraz centrów badawczych w celu lepszego zrozumienia roli likopenu z pomidorów. Projekt był realizowany w czterech kierunkach:
- Metodologia i aspekty genetyczne
- Przetwarzanie i biodostępność
- Badania epidemiologiczne
- Mechanizmy i biomarkery

Pełen raport jest dostępny na stronie www.tomate.org.
Główne wyniki to:
- Określono wpływ czynników agronomicznych i genetycznych na zawartość likopenu
- Cząsteczka likopenu jest stabilna podczas przetwarzania, które nie wpływa na integralność komórek
- Stabilność likpenu zmniejsza się podczas produkcji proszku i przechowywania
-Likopen (jako cząsteczka lipofiliczna) wykazuje niską biodostępność i aktywność antyoksydacyjną w środowisku wodnym, podczas gdy środowisko tłuszczowe (lipidowe) powoduje wzrost jego reakcyjności i biodostępności
-W badaniach interwencyjnych z udziałem ludzi stwierdzono, że poziom likopenu w plazmie wzrastał, ale nie wpływał na odporność tak jak to się dzieje w przypadku beta-karotenu
-Likopen zmienia profil kwasów tłuszczowych w plazmie ludzi
-Stwierdzono, że likopen wykazuje działanie przeciwutleniające chroniąc błony komórkowe oraz DNA przed utlenianiem, tylko przy niskim stężeniu w komórkach.
 

Nr projektu:  FAIR-CT97-3233 http://www.tomate.org/

Koordynator:   Bernard Bièche,  AMITOM
27 avenue de l'Arrousaire, BP 235
84010 Avignon Cedex 1 – FRANCE
Phone +33 4 90 86 16 95
Fax +33 4 90 27 06 58
e-mail:tomato@interlog.fr  or only if personal bieche@tomate.org
 
 

Autor. F. Holm, Food Group Denmark, (listopad 2001).