FFE 512/01/SME44

Składniki żywności a rak końcowego odcinka jelita grubego.

Opracowano nowe badania screeningowe in vitro, w celu wykrycia składników żywności działających zapobiegawczo lub hamująco przy powstawaniu i rozwoju raka odbytnicy. Autorzy twierdzą, że ta próba badawcza opiera się na wykrywaniu zmian genomu (wyrażenie multi-genów oraz zmian w stężeniu białka), związanych z kancerogenezą odbytnicy.

W tym ostatnio przeprowadzanym projekcie europejskim, naukowcy identyfikują geny występujące w procesie rozwoju raka odbytnicy i zapobiegania mu u człowieka, jak i szczura, przy zastosowaniu pewnej liczby czynników rakotwórczych i antyrakotwórczych, wśród tych ostatnich flawinoidu-resvertanolu. Tworzą również mapę białek (proteomów) występujących w zdrowych i guzowatych tkankach, jak również w łańcuchach komórek rakowych.

Użyty modelowy związek chemiczny, resvertanol, jest obiecującym składnikiem żywności z bardzo silnym efektem hamującym in vitro rozwój komórek raka jelita grubego u ludzi. Przy przedłużającym się wystawianiu łańcuchów komórek rakowych na jego działanie, obserwuje się zwiększoną martwicę tych komórek.

Ponad połowa przypadków raków żołądkowo-jelitowych jest według szacunkowych obliczeń związana z dietą. Tak więc bardzo ważne jest zidentyfikowanie składników żywności, które mogłyby redukować (lub indukować) ryzyko wystąpienia raka końcowego odcinka jelita grubego dzięki różnym mechanizmom, na przykład poprzez zapobieganie powstawaniu formacji rakotwórczych, wyszukiwanie lub modyfikowanie substancji rakotwórczych, ochronę genów (DNA), czy zapobieganie utlenianiu lub wywoływanie martwicy komórek rakowych.

Projekt Nr:  QLK1-1999-00706   (FFACC)

Osoba, z którą można się kontaktować: Dr. Ruud Woutersen,
TNO Voeding,
Utrechtseweg 48.
Postbus 360, 3700 AJ Zeist,
THE NETHERLANDS
Telephone: +31-30 6944485
Telefax:  +31 30 6960264
E-mail: woutersen@voeding.tno.nl
 

Autor: Finn Holm, Food Group Denmark, czerwiec 2002.